Obec Heřmanice
Obec Heřmanice okr. Náchod

Kontrola podmínek chovu zvířat v obci Heřmanice

reakce na poslední kontrolu

K povinnostem starosty mimo jiné patří i součinnost při kontrole podmínekZdroj: https://zoolo.cz/dobrman/ chovu zvířat ze strany Krajské veterinární stanice, která se provádí při podezření, že se majitel stará o svá zvířata nedostatečně.

V uplynulých dvou letech byly v naší obci vykonané dvě kontroly na základě podnětu od třetí osoby (tzv. „uvědomělého občana“). Při obou došel veterinář k závěru, že nejde o zanedbaná zvířata a majitel své povinnosti plní. Je to úkon, který je nepříjemný pro všechny zúčastněné, ale raději absolvujeme sto kontrol s podobným závěrem než, aby jedno zvíře bylo opravdu týráno a bez pomoci.

Při druhé kontrole podmínek chovu, která proběhla dne 13. 1. 2021 byl pejsek vizuálně v horší kondici a pohublý. Avšak po bližším zjišťování vyšlo najevo, že se o něj majitel stará velmi dobře. Má mimo jiné k dispozici vyhřívanou boudu opatřenou teploměrem a regulací teploty, takže majitel má velmi dobrý přehled a kontrolu nad tím, jaké teplo je uvnitř boudy. Pejsek má také přístup k vyhřívané misce s vodou. Bohužel trpí onemocněním ledvin, pro které byl i operován a majitel na jeho léčbu vynaložil nemalé finanční prostředky, což při kontrole telefonicky potvrdil i veterinář, který má pejska v péči.

A nyní k jádru pudla… je dobře, že se jako občané díváte kolem sebe a není Vám lhostejný osud jiných lidí a zvířat. Občan, který tento případ ohlásil, jednal dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Kontrola ze strany Krajské veterinární stanice přichází v řádu dní po oznámení podezření z týrání a snaží se zvířeti co nejdříve pomoci. Ale prosíme abyste nikdy, NIKDY!!! nedokrmovali zvířata, která jsou podle Vás ve špatném stavu dle svého vlastního uvážení. V popisovaném případě pejska s nemocnými ledvinami, má pacient velmi přísnou dietu, aby nebyly jeho ledviny dále zatěžovány. I hloupý kousek tvrdého chleba podaný přes plot v nejlepší víře tak může pejskovi velmi ublížit, ztížit a prodloužit jeho léčbu.

Nedokrmujte žádné cizí zvíře bez vědomí jeho majitele. Můžete mu způsobit závažné zdravotní problémy, které mohou třeba v případě koní velmi snadno skončit i smrtí v krutých bolestech. Náklady na veterinární péči se mohou velmi rychle vyšplhat do statisícových částek. Mnoho majitelů proto své výběhy již zajišťuje kamerovými systémy. Jistě byste nechtěli za pár minut své potěchy nad tím, jak zvíře krásně baští donesené dobroty, zaplatit pokutu a náhradu nákladů a žít s vědomím, že můžete za jeho nemoc nebo smrt.

Děkujeme.

Datum vložení: 14. 1. 2021 7:14
Datum poslední aktualizace: 14. 1. 2021 7:20
Autor: Ing. Markéta Jelínková, místostarostka